Artykuły

10.07
5 najczęstszych błędów w trakcie odchudzania

Marzysz o zrzuceniu nadprogramowych kilogramów? Ciągle stosujesz niskokaloryczne diety, detoksy, diety cud? Wciąż nie widzisz zadowalających efektów? Kilogramy powracają ze zdwojoną siłą? Sprawdź, jakich błędów nie popełniać podczas odchudzania – a ono od razu stanie się łatwiejsze!

 
1. Pomijanie posiłków

To jeden z najczęstszych błędów dietetycznych. Często żyjemy w takim przekonaniu, że im mniej zjemy, im więcej posiłków pominiemy - tym szybciej schudniemy. Bo przecież jak to na diecie można jeść normalnie? A właśnie, że można! Wystarczy odpowiednio zbilansowana dieta z prawidłową kalorycznością i nasze odchudzanie będzie skuteczne! Natomiast pomijanie posiłków, zamiast skutecznego odchudzania prowadzi do zaburzeń odżywiania oraz zaburzeń gospodarki metabolicznej. Jedząc kilka posiłków dziennie, w miarę regularnych odstępach czasowych – przyzwyczajamy organizm do stałej podaży żywności, utrzymujemy poziom glukozy na stałym poziomie, przez co zapobiegamy dużym wahaniom glikemii.


 
2. Nie wolno jeść po 18-stej  

Kolejny kolosalny błąd! Ostatni posiłek należy jeść minimum 3h przed snem, więc jeśli chodzimy spać o 23 to należy zjeść go około godziny 20, a jeśli o 3 w nocy - to o 24. Natomiast jeśli ostatni posiłek zjemy przed 18, a śniadanie o godzinie 8.00 – to nasz organizm będzie pościł przez 14h. Zachodzą w tym czasie wzmożone procesy kataboliczne, których najczęstszym efektem jest spadek masy mięśniowej i wzrost procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

3. Głodówki, detoksy, drastyczne zmniejszanie kaloryczności posiłków

Diety niskokaloryczne, diety sokowe, czy tzw. diety cud, są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. W momencie w którym organizm nie otrzyma składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania zaburzeniu ulegnie proces trawienia, spowolni się metabolizm oraz osłabnie układ odpornościowy. Fakt, prowadzą one do dość szybkiej utraty masy ciała, natomiast jest to głównie woda i mięśnie, a nie tkanka tłuszczowa, na której zmniejszeniu najbardziej nam zależy. Ponadto po takich dietach pojawia się efekt jo-jo, czyli zatrzymanie wagi, a nawet jej wzrost, często do wartości wyższych niż przed odchudzaniem.

 
4. Zbędny pośpiech, brak cierpliwości

Często bodźcem do zrzucenia zbędnych kilogramów jest ważna okazja, np. wyjazd na wakacje, sylwester bądź ślub. Zwykle więc nie zwracamy uwagi na to, jakim kosztem kilogramy znikną, zależy nam na tym, żeby było szybko i skutecznie. Wtedy najczęściej sięgamy po magiczne suplementy diety oraz niskokaloryczne diety. Niestety najczęściej wracają do nas zbędne kilogramy ze zdwojoną siłą, powodując efekt jo-jo.

5. Monotonna dieta

Dieta, aby była skuteczna nie może być monotonna. Codziennie powtarzanie tych samych posiłków, spowoduje szybkie znudzenie i zniechęcenie do dalszego stosowania diety. Dobrze zbilansowana oraz urozmaicona dieta nigdy się nie znudzi. W ułożeniu takiej diety zawsze może pomóc nam dietetyk! 
powrót
 
Przeczytaj od razu kolejne informacje z działu:

O mnie  

umów się na wizytę!