Artykuły

15.07
Dieta w chorobie Parkinsona

Osoby zmagające się z chorobą Parkinsona powinny zadbać o odpowiednią dietę dostosowaną do ich potrzeb. W ułożeniu takiej diety zawsze może pomóc wykwalifikowany dietetyk! Odpowiednia dieta pozytywnie wpływa na samopoczucie i wspiera leczenie, które ma zahamować postępy choroby.


Choroba Parkinsona – dieta
 
  • Należy spożywać regularne posiłki 4-5 dziennie, w tym 3 posiłki główne (śniadanie, obiad, kolacja)
  • Pierwszy posiłek powinien być spożywany nie później niż 1h od wstania, a kolacja na 2-3h przed snem
  • Każdy posiłek powinien być pełnowartościowy i zwierać źródło białek, tłuszczy i węglowodanów
  • W większości posiłków powinny znajdować się pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak: chleb graham, płatki owsiane, otręby, brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron oraz różnokolorowe warzywa oraz owoce
  • W diecie osób z chorobą Parkinsona nie może zabraknąć produktów bogatych w pełnowartościowe białko (mleko, jogurt, sery twarogowe, kefir, jaja, chude mięso) oraz nasion roślin strączkowych (fasola, groch, soczewica)

Lewodopa a spożycie białka

NALEŻY RÓWNIEŻ PAMIĘTAĆ ŻE BIAŁKO UTRUDNIA WCHŁANANIE LEWODOPY! (głównego leku stosowanego w chorobie Parkinsona)
Produkty takie jak mięso, ryby, jaja, sery powinny stanowić dodatek do posiłków, a nie jego podstawę.
ABY POPRAWIĆ WCHŁANIANIE LEOWDOPY ZALECA SIĘ SPOŻYWANIE LEKU NA 30 MINUT PRZED POSIŁKIEM LUB 2 GODZINY PO!

Dieta bogata w błonnik

Regularne spożywanie warzyw oraz owoców, produktów zbożowych oraz roślin strączkowych - produktów bogatych w błonnik pokarmowy – ZMNIEJSZA RYZYKO WYSTĘPOWANIA ZAPARĆ, które nasilają się wraz z postępowaniem choroby Parkinsona. Przy spożyciu produktów bogatych w błonnik należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

Odpowiednia konsystencja posiłków

Wraz z upływem czasu u osób chorych na Parkinsona mogą pojawiać się problemy z połykaniem, co prowadzi do częstego krztuszenia się w czasie jedzenia i picia. Bardzo ważne jest zatem wyrobienie nawyku wolnego jedzenia i dokładnego gryzienia każdego kęsa pokarmu. Jeśli problem jest bardzo nasilony, wszystkie potrawy należy rozdrabniać, a nawet miksować. Zalecane są pokarmy o miękkiej lub półpłynnej konsystencji, łatwe do przełknięcia. Warto, aby w menu chorego pojawiły się zupy-kremy, jogurty, twarożki, przeciery owocowe i warzywne. Podczas gdy pojawią się problemy z trawieniem, objawiające się m.in. nudnościami, zgagą, utratą apetytu, uczuciem nadmiernego wypełnienia po posiłkach, należy zrezygnować z potraw długo zalegających w żołądku np. potraw smażonych, tłustych mięs i wędlin, tłustego nabiału, słodyczy, pieczywa cukierniczego, potraw fast food.
powrót
 
Przeczytaj od razu kolejne informacje z działu:

O mnie  

umów się na wizytę!