Artykuły

29.06
Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Warzywa w diecie człowieka są niezwykle ważne, gdyż dostarczają niezbędnych witamin i mikroelementów. Niestety często zdarza się, że dzieci ich unikają, a rodzice nie mają pomysłuj, jak nauczyć dziecko jedzenia warzyw. Martwisz się, bo Twoje dziecko niechętnie sięga po warzywa, lub jedynymi „warzywami” jakie uwielbia są keczup i frytki? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się w jaki sposób możesz to zmienić.

                                                                                                                                                                                                
Kiedy i w jakich ilościach powinniśmy wprowadzać warzywa do diety dziecka?
 
Zgodnie z zaleceniami organizacji zdrowia jako część diety dziecka warzywa powinniśmy wprowadzać już od najmłodszych lat (najlepiej zacząć już w okresie od 17 do 26 tygodnia życia), podając dziecku łyżeczką niewielkie ilości zmiksowanych warzyw lub przecierów warzywnych. Warzywo powinno być również pierwszym produktem, jaki poda się dziecku.
 

Dlaczego nie wszystkie dzieci lubią warzywa?
 
Warzywa pomimo dużej zawartości witamin i minerałów niestety nie zawsze są ulubieńcami najmłodszych smakoszy. Najczęstszymi przyczynami są nie tylko walory smakowe potrawy ale i estetyka oraz forma w jakiej znajduje się dany smakołyk. Znaczna część warzyw ma również lekko gorzki posmak, który jest trudny do zaakceptowania. Jednak nawet jeśli dziecko nie polubi od razu warzyw, to nie powinniśmy się zniechęcać w próbach ich podania.
 
Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?
 
Jednym z najprostszych sposobów jest podawanie dziecku dotychczas nieznanego lub nielubianego warzywa w małych ilościach i w połączeniuz takim produktem, który rozpoznaje i chętnie zje. Ważną rolę odgrywa tutaj pozwolenie dziecku na samodzielne spożywanie posiłku.

Kolejnym może być zmiana konsystencji dania. Jeśli maluch nie lubi wyglądu warzyw w zupie jarzynowej czy pomidorowej można zblendować wymienione składniki i zrobić zupę krem.

Dodatkowo aby zachęcić dziecko do jedzenia można pokazać mu ,że warzywa też mogą być ciekawe tworząc z nich przyciągające wzrok, kolorowe obrazki.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu są nieustanne próby i cierpliwość, jeśli dziecko nie lubi danego warzywa w zaproponowanej przez ciebie dzisiaj formie, nie poddawaj się i ponownie spróbuj kolejnego dnia. Jeśli masz obawy, czy Twoje dziecko dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i zjada odpowiednie ilości dla prawidłowego rozwoju – umów się ze specjalistą. Dobry dietetyk oceni dotychczasowy sposób żywienia i pomoże wprowadzić niezbędne zmiany. 
powrót
 
Przeczytaj od razu kolejne informacje z działu:

O mnie  

umów się na wizytę!